środa, 24 sierpnia 2016

Chorwacja: Wyspa Ugljan

Ahoj! W zeszłym tygodniu nasz statek nieco zmienił kurs i tym razem udaliśmy się w rejs na wyspę Ugljan. Od lat jestem zadurzona w chorwackich wyspach, a w szczególności w Hvarze i Korčuli, jednak muszę przyznać, że niedługo będę musiała dzielić to uczucie na troje, ponieważ Ugljan z dnia na dzień coraz bardziej mnie zachwyca :)

Ugljan zachwyca swoim naturalnym pięknem. Znajdziecie tu dzikie wzgórza porośnięte gęstymi lasami sosnowymi, liczne malownicze i trudno dostępne zatoczki z krystalicznie czystą wodą, kamienne i piaszczyste plaże i ponad 200 000 drzewek oliwnych! To właśnie nim wyspa zawdzięcza swoją drugą nieoficjalną nazwę - "wyspa oliwek". Wielu ludzi uważa nawet, że to właśnie stąd pochodzi najlepsza chorwacka oliwa. Na wyspie znajdziecie wiele urokliwych, maleńkich miejscowości, które urzekają antycznymi willami, wczesnochrześcijańskimi kościółkami i pięknymi rivami (przyp.red. riva - chorwacka promenada). Natomiast na tych, którzy preferują bardziej aktywny odpoczynek, czeka ponad 100 km tras pieszych i rowerowych, które oplatają całą wyspę Ugljan.

Pierwsze osady powstały tutaj już w IV w.p.n.e., kiedy to Ugljan był zamieszkiwany przez ludy iliryjskie. Ludy te budowały swoje osady na wzgórzach i ich pozostałości możemy oglądac po dziś dzień. Następnie w I w.pn.e. pojawili się tutaj Rzymianie, a w średniowieczu - ludy chorwackie. W XV wieku Ugljan dostał się pod panowanie Wenecji, później Napoleona i Austro-Węgier. Od 1918 roku Ugljan pozostaje integralną częścią Chorwacji.

Najbardziej popularnymi miejscowościami na wyspie Ugljan są Preko, Kukljica, Kali i Ugljan. Sama miałam okazję cumować w Preko i Kukljicy, dlatego teraz parę słów o tych miejscowościach...

Preko położone jest naprzeciwko Zadaru, na co wskazuje nawet sama nazwa - preko w języku chorwackim oznacza właśnie naprzeciwko, po drugiej stronie. Centrum miasta składa się z typowych domów dalmatyńskich i starych willi patrycjuszy. Wzdłuż rivy znajdziecie mnóstwo uroczych kawiarni i restauracyjek, z których możecie podziwiać Kanał Zadarski, Welebit i niewielką wysepkę Galevac (Školjić), która znajduje się zaledwie 80 metrów od wybrzeża w Preko. Na wspomnianej wysepce znajduje się klasztor franciszkanów pochodzący z XV wieku, który w przeszłości był ostoją mnichów popierających wprowadzenie głagolicy do liturgii.


Fot. Pociąg do świata
Port w Preko

Fot. Pociąg do świata
Wysepka Galevac z klasztorem franciszkanów

Fot. Pociag do świata
Widok z Preko na Zadar i Welebit

Kukljica to natomiast niewielka malownicza wioska rybacka usytuowana na południowo-wschodniej stronie wyspy Ugljan. Słynie głównie ze swoich piaszczystych plaż - Sabušy, Kostanji i Jelenicy. Kukljica nazywana jest „bramą parku przyrody Telaščica i Parku Narodowego Kornati", ponieważ jest położona na południowych krańcach wyspy, tuż przy kanale Ždrelac, który prowadzi do wspomnianych parków. Dodatkowymi atrakcjami są tutaj zabytkowe kościoły - kościół św. Jeronima z XIII wieku (znajduje się on w zatoce Kostanj)  i kościół św. Pawła z XVII wieku.

Fot. Pocig do świata
Kościół św. Pawła


Fot. Pocig do świataKościół św. Pawła

Fot. Pociąg do świata
Kukljica oferuje swoim gościom wyjątkową atrakcję turystyczną - co roku, 5 sierpnia z okazji święta Matki Boskiej Śnieżnej, odbywa się tutaj tradycyjna procesja łodzi do kościoła Matki Boskiej Śnieżnej (Gospe od Sniga), który znajduje się w kanale Ždrelac, ta tradycja ta trwa nieprzerwanie już od 1514 roku.  W dniu procesji rzeźba Matki Boskiej Śnieżnej, w towarzystwie setek różnego rodzaju i wielkości łodzi,  przenoszona jest z kościoła parafialnego św. Pawła do kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej, gdzie według legendy ponad 500 lat temu spadł śnieg.

Po krótkim zwiedzaniu Kukljicy polecam Wam udać się do kawiarni HAJDUK, gdzie zjecie najlepsze lody na świecie! ;-)

Fot. Pociąg do świata
Lody u HajdukaPrzydatne linki i informacje:

http://www.kukljica.hr/

http://www.opcina-preko.hr/


Wszystkie treści, zdjęcia oraz filmiki umieszczone na blogu są mojego autorstwa chyba, że oznaczyłam, iż jest inaczej. Osoby chcące wykorzystać materiały z postów proszę o pisemny kontakt ze mną.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz