czwartek, 19 marca 2015

Śladami Pieśni Lodu i Ognia

Już 12 kwietnia, na nasze ekrany powraca, bijący rekordy popularności, serial „ Gra o tron” (ang. ”Game of Thrones”). Miliony ludzi zakochały się w nim już od pierwszego wejrzenia. Znamy każdy odcinek na pamięć, śledzimy newsy w Internecie i fanpage’e swoich ulubionych aktorów ( nie ma co się oszukiwać - do większości z nich wzdychamy ;-) ), kupujemy gadżety z motywami GoT, marzymy o byciu prawdziwym khalem czy khaleesi, z napięciem i wypiekami na twarzy oglądamy kolejne odcinki, przeżywając śmierć swoich ukochanych postaci. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się, gdzie właściwie znajdują się Wasi ulubieni bohaterowie i co skrywa serialowe Westeros? Jestem pewna, że mało kto wie, iż Królewska Przystań znajduje się w uwielbianej przez wielu Polaków… Chorwacji!

Jak powszechnie wiadomo, filmy, których akcja dzieje się w wyimaginowanych światach, wymagają zaawansowanych technik komputerowych i sporego wysiłku twórców, by jak najwiarygodniej oddać przedstawiany świat fantasy. Nie inaczej było w przypadku adaptacji bestsellerowej powieści pisarza George’a R. R. Martina pt."Pieśń Lodu i Ognia". Okazuje się jednak, że zarówno rozległe pasma górskie, puszcze, doliny, pustynie lodowe, porty jak i pełne słońca miasta naprawdę istnieją .

I tak oto już w drugim sezonie, możemy zobaczyć Chorwację, w której to znajduje się Królewska Przystań. Przedtem mogliśmy ją podziwiać na Malcie (Mdina), jednak ekipa filmowa była zmuszona przenieść się z całym królestwem na Bałkany. Skąd właściwie ta przeprowadzka? Wynikało to z tego, iż w kolejnych seriach producenci planowali pokazać Królewską Przystań z zewnątrz, w pełnej krasie. Co więcej, w nowych odcinkach miało dojść do najazdu Stannisa na stolicę od strony morza. Niestety dotychczasowa lokalizacja – Mdina, jest położona w głębi lądu i nie ma dostępu do morza, co uniemożliwiało tego typu zdjęcia i sceny. Dlatego wkrótce rozpoczęły się poszukiwania nowego, nadmorskiego miejsca. Ostatecznie ekipa filmowa zdecydowała się przenieść właśnie do Chorwacji.

Większość scen była kręcona w Dubrowniku, w historycznej Republice Raguzy, który wraz ze swoimi zabytkowymi murami obronnymi idealnie wpasował się w klimat serialu „ Gra o tron”. Na ekranie mogliśmy zobaczyć takie zabytki jak: ogród botaniczny Arboretum Trsteno, który w serialu pełnił rolę ogrodów królewskich, park Gradac, gdzie odbyło się tzw. Purple Wedding, czyli przyjęcie weselne Margaery Tyrell i Joffrey’a Baratheona (Sama ceremonia ślubna odbyła się w Belfaście, w Irlandii.), brama PileFort Bokar, baszta Minčeta, gdzie znajdował się Dom Nieumarłych, atrium hotelu Belvedere, ulica św. Dominika czy fort Lovrijenac zwany Dubrownickim Gibraltarem, gdzie znajdowała się Czerwona Twierdza - pałac władcy Siedmiu Królestw, jego rodziny i dworu. To właśnie w zatoce otaczającej fort Lovrijenac, została nakręcona wielka scena najazdu Stannisa Baratheona na Królewską Przystań - bitwa o Blackwater.

Fort Lovrijenac | Fot. pochodzą ze strony http://minkmachine.reine.se


Arboretum Trsteno - to właśnie tutaj Sansa jadła swoje ulubione ciastka cytrynowe :)
Fot. www.kingslandingdubrovnik.com
Jednak ekipa filmowa nie ograniczyła się tylko do słynnego Dubrownika. Twórcy serialu udali się również na niewielką, leżącą zaledwie 600 m od murów i starówki "perły Adriatyku", wyspę Lokrum. To właśnie na niej znajduje się tajemnicze miasto Quarth, w którym serialowa Daenerys spędza większość czasu w drugim sezonie. Oprócz tego, wiele scen zostało nakręconych w Splicie i Klisie, które odegrały rolę, największego z trzech miast Zatoki Niewolniczej, mistycznego miasta Meereen, w Narodowym Parku Krka, StonieNovigradzie. Plotki mówią, że w piątym sezonie na ekranach zobaczymy również takie miasta jak: Šibenik (serialowe Braavos), Imotski czy Kaštela.

Miejsca te cieszą się coraz większą popularnością i już odbywają się do nich "pielgrzymki" fanów serialu. Wiele biur podróży oferuje nawet wycieczki śladami bohaterów "Gry o tron". Więcej informacji znajdziecie na stronach Biura Podróży ViatorVetus ItineraZicasso i Game of Thrones Tour Croatia.

Mam nadzieję, że udało mi się Was zainspirować i w tym roku udacie się na wakacje śladami Pieśni Lodu i Ognia ;-)  Jeśli jednak wciąż nie możecie uwierzyć, że Westeros jest tak blisko nas, zapraszam do obejrzenia poniższych filmów :)

Wszystkie treści i zdjęcia umieszczone na blogu są mojego autorstwa chyba, że oznaczyłam, iż jest inaczej. Osoby chcące wykorzystać materiały z postów proszę o kontakt ze mną.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz